5 tipů pro péči o zuby vašeho dítěte

Zdraví ústní dutiny musí být prioritou nejen pro dospělé, ale i pro děti. Zuby vašeho dítěte vyžadují péči a pozornost stejně jako ty vaše. V mladém věku jsou děti náchylné k různým zubním problémům , ale takovým problémům se můžete vyhnout, pokud víte, jak se o zuby svého dítěte starat.

Od jídla, které jedí, až po návyky pití mléka, může ke vzniku zubního kazu u dětí přispívat mnoho faktorů. Čtěte dál a my se podělíme o několik tipů, jak můžete být proaktivní v péči o zoubky svého dítěte:

1. Zdravá strava

Tím, že přimějete své děti jíst zdravě , uděláte velký krok v péči o jejich zuby. Mohou být vybíraví, ale nepodléhejte jejich rozmarům. Je lákavé dát jim, co požadují, ale pokud je chcete ukáznit, když jsou mladí, dbejte na to, aby jedli správné potraviny.

Podle American Academy of Pediatrics je cukr nejčastějším viníkem zubních problémů u malých dětí. Čím častěji jsou vystaveni cukru, tím vyšší je riziko vzniku dutin. Omezování sladkostí proto musí být jednou z vašich priorit.

Místo toho, abyste dětem dávali čokolády a bonbony, nechte je jíst ovoce a zeleninu. Snažte se však vyhnout ovoci, které je příliš kyselé, protože může narušovat sklovinu. Nejlepší je vybírat ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, včetně okurek, melounů a hrušek.

Doporučuje se také mléko, sýry a jogurty, pokud jsou přiměřené věku, takže záleží na věku vašeho dítěte a také na případných potravinových intolerancích. Tyto mléčné výrobky obsahují vysoké hladiny vápníku, který může být účinný při posilování jejich zubů. Snažte se vyhýbat mléčným výrobkům s velkým množstvím přidaného cukru, které na dětských zubech přetrvávají. Obzvláště moudré je vyhýbat se jakýmkoli žvýkacím potravinám, které obsahují cukr, protože ty vystavují zuby dítěte cukru déle.

2. Pozor na fluorid

Fluorid je přírodní minerál, který zpomaluje a zastavuje tvorbu dutin. Obnovuje sklovinu a zároveň chrání zuby před poškozením způsobeným cukrem a bakteriemi. Jeho podávání je ale nebezpečné, protože je pro tělo jedovatý. Člověk ho přijímá v určitém množství ve stravě, vyhněte se proto všem zubním pastám nebo ústním vodám s fluoridem. Může dítěti způsobit celou řadu škod, primárně vede jeho užívání ke kalcifikaci epifýzy, která se také často nazývá třetím okem. 

3. Aplikujte zubní tmely

Jakmile se miminku prokoukne první zoubek, musíte začít s pravidelnými návštěvami zubaře. Bude to příležitost odhalit problémy včas a zároveň zavést preventivní opatření proti zubnímu kazu. Zubaři mohou mimo jiné často doporučit dentální tmely.

Stručně řečeno, dentální tmel je plastová pryskyřice, která se váže na drážky a prohlubně zubu. Začíná v tekuté formě a časem během kúry tuhne. Chrání sklovinu před kyselinami a plaky a působí jako bariéra, která minimalizuje riziko vzniku zubního kazu. Jsou také dlouhotrvající.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí doporučují aplikovat dentální tmely po růstu prvního moláru, což se často stává, když je dítěti šest let. Přesto je na doporučení rodinného nebo dětského zubaře bezpečný i pro miminka. To platí zejména v případě, že zubní lékař rozhodne, že zub dítěte je náchylný k dutině. I když neexistuje žádné věkové omezení, mnoho rodičů čeká, až jejich děti vyrostou.

4. Pozor na skřípání zubů

Pro dospělé může být skřípání zubů významným problémem, který může ovlivnit jejich ústní zdraví. Totéž platí pro děti, ale účinky nejsou tak závažné, jako by byly, když jsou starší a stále se brousí.

Nejprve pochopte, proč děti skřípou zuby. Může to být způsobeno základním zdravotním stavem, který vyžaduje okamžitou pozornost. Některé léky mohou být také viníkem, zejména ty léky, které se používají k léčbě ADHD. Tento zvyk se může vyskytovat i v rodině, takže za skřípání zubů můžete mít genetiku .

Dále buďte proaktivní při hledání způsobů, jak zastavit skřípání zubů. Zubní konzultace je vaše nejlepší volba. Mírný bruxismus často není nebezpečný, protože děti z něj mohou v průběhu let vyrůst. Pokud je to však obvyklé a způsobuje značné problémy, jako je vychýlení nebo bolest v čelisti, pak je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

5. Pravidelně navštěvujte zubního lékaře

To je možná nejdůležitější rada, pokud chcete pečovat o zoubky svého miminka, ale i o zoubky svých starších dětí a o svůj chrup. Jistě, můžete si o ústním zdraví přečíst mnoho online. Můžete se také zeptat přátel a rodiny. Knihy mohou být také skvělým zdrojem pro zdraví ústní dutiny u dětí. Přesto se absolutně nic nevyrovná odbornému názoru, takže pravidelné návštěvy zubaře jsou nutností pro celou rodinu.

Pokud jde o miminka, obecně se doporučuje navštívit zubního lékaře, když se objeví první zoubek. U většiny miminek k tomu dojde ve věku 6 měsíců, ale ne později než ve věku 1 roku. Během návštěvy zubní lékař prohlédne chrup dítěte a poskytne doporučení pro nejlepší rutinu péče o ústní dutinu. Může to být příležitost odhalit problémy se zuby včas a získat nezbytný zásah.

Jak již bylo zmíněno výše, zubní lékař může také poskytnout různá ošetření, která ochrání zuby před zubním kazem. Dobrým příkladem je fluoridový lak, který lze provést již v 6 měsících věku. Zubní lékař může také doporučit těsnící prostředky pro děti se zuby náchylnými k kazu, ale ve většině případů se to doporučuje pouze tehdy, když děti dosáhnou věku 6 let.