Proč si děti skřípou zuby a co s tím můžete dělat?

Proč děti skřípou zuby a jak můžete tomuto škodlivému zlozvyku zabránit? Skřípání zubů (bruxismus) u dětí je častým problémem. Děti ve věku od 3 do 6 let s vysokou pravděpodobností skřípou zuby, stejně jako starší děti, zejména dospívající.

Jako rodiče chcete u svých dětí sledovat známky skřípání zubů, protože to může vést k prasknutí zubů nebo jinému poškození zubů, bolesti zubů, obličeje nebo hlavy. Nejen, že to jsou příznaky toho, že by vaše dítě mohlo skřípat zuby, ale to jsou také důvody, proč je skřípání zubů tak špatným zvykem.

Pokud se ptáte, proč děti skřípou zuby? Vězte, že bručení s největší pravděpodobností souvisí s hyperaktivitou dětské mysli a může být dokonce způsobeno stresem nebo úzkostí. Možná jste si také všimli, že vaše dítě v noci skřípe zuby. Proč děti v noci skřípou zuby? Je to pravděpodobně proto, že během spánku vašeho dítěte dochází k nějaké hyperaktivitě.

Někdy je skřípání zubů u dětí genetickým rysem předávaným od rodičů.

V tomto příspěvku se budeme zabývat hlavními důvody, proč děti skřípou zuby, a co s tím můžete dělat.

Co přesně je skřípání zubů?

Skřípání zubů je stav, kdy dítě skřípe, skřípe nebo zatíná zuby. Obvykle se jedná o podvědomé chování, ke kterému často dochází, když vaše dítě spí, ale může se také stát , když je vzhůru. Pro některé děti je broušení a svírání přirozenou reakcí na hyperaktivitu, stres nebo úzkost. Existují však i jiné příčiny. Pojďme se na tyto příčiny podívat podrobněji:

Proč děti skřípou zuby?

K léčbě skřípání zubů u dětí je důležité nejprve pochopit, co to způsobilo. Proč děti skřípou zuby? Mezi nejčastější příčiny skřípání zubů u dětí patří:

 • ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou neboli ADHD je stav, který způsobuje hyperaktivní chování. Hyperaktivita je jednou z hlavních příčin skřípání zubů u dětí. Hyperaktivní děti neustále nadměrně běhají a šplhají. Často se vrtí nohama a rukama, když by měli klidně sedět.

 • Úzkost

Děti, které intenzivně skřípou zuby, mohou bojovat s úzkostí. Pokud se zdá, že bruxismus vašeho dítěte pochází z úzkosti, musíte identifikovat a zmírnit zdroj úzkosti.

Domácí mazlíčci, jako je leopardí gekon, mohou poskytnout dobrou emocionální podporu a pomoci vašemu dítěti zmírnit stres. Jen se ujistěte, že tvor má bezpečný výběh s vhodnou podlahou pro jeho pohodu, kdykoli s ním vaše dítě nekomunikuje.

Existuje mnoho různých domácích mazlíčků, kteří mohou pomoci dítěti vyrovnat se s úzkostí, ale nejprve musíte zjistit, zda pořízení domácího mazlíčka je něco, co byste měli udělat, nebo ne.

 • Stres

Stres a/nebo hněv mohou způsobit, že vaše dítě bude skřípat zuby. Vaše dítě může například zaznamenat změnu v rutině nebo se obávat testu ve škole. Dokonce i hádka s vaším dítětem může způsobit dostatečný stres, který vyvolá zatínání čelistí nebo skřípání zubů.

 • TMJ (porucha temporomandibulárního kloubu)

TMJ je často genetický. Je to stav, který způsobuje dysfunkci čelistního kloubu a může způsobit svírání nebo skřípání zubů. TMJ se může stát dětem, ale je pravděpodobnější, že se to stane dospívajícím.

 • Zuby

Když přijde řeč na dětské zoubky , vězte, že je běžné, že miminka skřípou zuby. Tento stav může začít, když je vašemu dítěti kolem 10 měsíců. Obvykle poté, co mají své mléčné řezáky. Některá miminka mohou skřípat zuby jen čas od času. Ostatní to mohou dělat celou noc.

U mladších miminek není skřípání zubů něco, čeho by se rodiče měli přehnaně obávat, protože se může zastavit samo. Pokud však stav nikdy neskončí nebo dojde k jakýmkoli změnám na zubech vašeho dítěte, objednejte se k dětskému zubaři.

 • Malokluze

Proč děti skřípou zuby a mohlo by to být způsobeno malokluzí? Jedná se o stav, který zahrnuje vychýlení zubů nebo vychýlení skusu. Orální zdravotní komplikace způsobené nesprávným skusem mohou zahrnovat přeplnění zubů, předkus, zkřížený skus a podkus. Nesprávné seřízení skusu obvykle ztěžuje mluvení, kousání a žvýkání. Tyto komplikace mohou způsobit tlak a bolest na čelisti vašeho dítěte, což vede k skřípání zubů.

 • Infekce vnitřního ucha

Děti jsou náchylné k infekcím vnitřního ucha, zvláště pokud se jim od rodičů nedostává náležité péče o ucho. Kromě pocitu tlaku a bolesti v uchu může mít dítě horečku a bolest v krku. Tlak a bolest v uchu mohou někdy vést ke skřípání zubů.

Příznaky skřípání zubů u dětí

Mezi běžné příznaky skřípání zubů patří:

 • Zvuky skřípání zubů
 • Děti si stěžují na bolest zubů a citlivost zubů
 • Opotřebované zuby nebo poškozené zuby, jako jsou prasklé zuby
 • Pociťování bolestí hlavy
 • Obtížnost žvýkání
 • Bolest čelistí a bolest ucha
 • Eroze skloviny
 • Bolest čelisti nebo bolest obličeje
 • Zánět dásní

Jak dlouho vydrží skřípání zubů u dětí?

Vaše dítě by mělo přestat skřípat zuby v době, kdy mu dorostou stálé zuby. Na rozdíl od mléčných zubů jsou stálé zuby obvykle citlivější na bolest, a proto se děti často přestanou skřípat. Některé děti si však i nadále brousí zuby až do svého dospívání. Nemluvě o tom, že stav může přetrvávat, pokud je jeho hlavní příčinou stres nebo je to z genetického stavu, jako je TMJ.

Co můžete dělat s obrušováním zubů u dětí?

Sporadické skřípání zubů u dětí a kojenců nemusí vyžadovat žádný zásah. Jako rodič však musíte vzít své dítě k dětskému zubaři, pokud jeví známky skřípání zubů (bruxismus), jako jsou prasklé zuby nebo jiné poškození zubů, bolesti zubů, obličeje nebo hlavy.

Tento stav však můžete léčit doma a pomoci tak zlepšit ústní hygienu vašeho dítěte . Chcete-li účinně léčit a zvládat bruxismus, musíte být schopni identifikovat příčinu tohoto stavu.

Většina starších dětí zažívá skřípání zubů kvůli emočním stresorům, jako je stres a úzkost. Pokud je to tak, můžete svému dítěti pomoci tím, že si s ním promluvíte, vezmete ho k terapeutovi, pořídíte mu domácího mazlíčka a pomůžete mu vyřešit zdroj jeho úzkosti.

Pokud je hlavní příčinou bruxismu vašeho dítěte bolest vnitřního ucha, dejte mu po návštěvě pediatra ibuprofen nebo acetaminofen. Můžete také dítěti přiložit teplý obklad nebo studený obklad na ucho, abyste mu pomohli s bolestí.

Měli byste zvážit možnost vzít své dítě k dětskému zubaři, pokud je příčinou tohoto stavu špatné zarovnání zubů nebo špatné postavení skusu. Dětský zubař může účinně opravit malokluzi a pomoci vašemu dítěti vyhnout se bruxismu.

Doporučují se noční stráže dětem? Noční chránič, vytvarovaný na dětské zuby, je podobný ochrannému náustku, který nosí fotbalista. Dětský zubař by obvykle nedoporučoval noční hlídku pro dítě, protože to může negativně ovlivnit, jak nové zuby vašeho dítěte rostou.

Na závěr

Věděli jste, že většina dětí, které skřípou zuby, si tento stav ani neuvědomuje? Je tedy na vás jako rodiči nebo opatrovníkovi, abyste sledovali příznaky uvedené v tomto článku a identifikovali stav. Pokud si myslíte, že vaše dítě skřípe zuby, dávejte pozor na známky bruxismu. Poté se objednejte k dětskému zubaři, když zaznamenáte jakékoli známky skřípání zubů.