Výhody dětské masáže

V jádru je rodičovství o vytvoření uklidňujícího a zdravého prostředí, ve kterém vaše novorozené dítě ví, jak je milováno. Zatímco doteky a laskání vašeho miminka pro vás mohou být přirozené, naučit se umění dětské masáže nemusí být něco, co jste plně zvažovali. Přesto je to jedna z nejdůležitějších a nejpřirozenějších věcí, které můžeme udělat, abychom vybudovali pevné pouto a láskyplný základ a pomohli našim dětem rozvíjet se jak fyzicky, tak emocionálně.

Zdravotní přínosy fyzického doteku se určitě vztahují na vaše dítě a masírování vašeho dítěte je fantastický způsob, jak tyto zdravotní výhody vašemu dítěti pravidelně poskytovat.

V Indii a dalších východních zemích je masáž miminek považována za jeden z nejdůležitějších aspektů výchovy miminek. Ve skutečnosti v těchto zemích mnoho rodin najímá „Ammy“, což jsou ženy, které přicházejí do domu, aby provedly masáže svým dětem.

Lze masáž miminka provádět doma bezpečně a efektivně? Se správnými nástroji, o kterých budeme diskutovat v tomto článku, je odpověď ano. Naučit se masáž miminka není tak složité, jak by si mnozí rodiče mohli myslet. Budete přirozeně jemní, protože je to vaše miminko a v dnešní době jsou na trhu dostupné jemné dětské masážní nástroje s bezpečnostní vůlí.

Jednoduché techniky masáže miminka pomohou vašemu miminku uvolnit se a budou mít nesčetné výhody pro miminko i rodiče.

Věda za masáží miminka

Pokud hledáte jednoduchou a bezpečnou techniku, kterou zavedete do své rutiny, která pomůže vašemu dítěti uklidnit se, relaxovat a lépe spát – nehledejte nic jiného než dětskou masáž.

Elina Furman je zakladatelkou a generální ředitelkou společnosti Kahlmi , prvního masážního nástroje pro miminka a vzdělávací platformy, která pomáhá propagovat poslání kojenecké masáže. Jako certifikovaná instruktorka kojeneckých masáží a expertka na kojenecké produkty je nadšená, že může šířit povědomí o přínosech masáží pro miminko nebo dítě podložených vědeckými důkazy.

Furman vysvětluje: „Když je dítě masírováno, ve skutečnosti stimulujete jeho centrální nervový systém, budujete svalový tonus a umožňujete mu uvolňovat serotonin, který pomáhá vytvářet životně důležitá spojení s vámi, se sebou samým a s okolním světem.“

Výzkum vedený Dr. Tiffany Fields, ředitelkou Touch Research Institute, ukázal, že kojenecká masáž může mít často tyto výhody, kromě mnoha dalších výhod.

Mezi další výhody dětské masáže patří:

 • Nižší tepová frekvence
 • Nižší krevní tlak
 • Zvýšení pozitivních hormonů
 • Zlepšená imunita
 • Psychosociální vývoj
 • Podporuje vazbu a pouto s rodiči
 • Růst a přibírání na váze
 • Zlepšený spánek (včetně pomoci vašemu dítěti usnout)
 • Růst a přírůstek hmotnosti (což je zvláště důležité pro předčasně narozené děti.)

Johnson & Johnson nedávno zveřejnila zprávu o masáži miminek nazvanou Tajemství posilující mozek, které by měl každý rodič miminka vědět a která vysvětlovala: „Síla doteku – od nanášení krému před spaním nebo přitulení se po koupeli – může potenciálně poskytnout kojencům fyzické zdraví. emocionální a kognitivní přínosy.“

Dětský masážní přístroj Kahlmi je skvělý nástroj, který můžete použít, abyste mohli své dítě bezpečně masírovat. Každý dospělý, kdo pravidelně dostává masáž, ví, jak prospěšná může být masáž. Nyní si možná uvědomujete, že masáž může mít prospěch i vaše dítě.

Příprava na masáž

Pokud jde o masáž miminek, zvládnutí přípravy je stejně důležité jako naučit se základní masážní tahy.

Budete chtít masírovat své novorozence v době, kdy je ve střehu, ale není podrážděné nebo nervózní.

Pokud má vaše dítě z jakéhokoli důvodu hlad, pláče nebo je nervózní, masírování ho ve skutečnosti neuklidní. Může je to nadměrně stimulovat a způsobit jim větší úzkost.

To znamená, že nechcete masírovat své miminko, když už je utrápené.

Navíc, než se rozhodnete miminku trochu namasírovat, ujistěte se, že vy sama jste také v klidu. Pokud se cítíte obzvláště vystresovaní nebo zdrsnělí, nejste ve správném stavu, abyste mohli používat masážní nástroj pro miminko.

Pokud se vy i vaše miminko cítíte klidní a bdělí, můžete podniknout další kroky k přípravě na uklidňující a stmelující dětskou masáž:

 • Odstraňte všechny šperky a umyjte si ruce.
 • Ztlumte světla a pusťte si jemnou hudbu.
 • Umístěte své dítě na deku na podlahu, postel nebo na přebalovací stanici.
 • Slovně se zapojte do svého novorozence a požádejte ho o svolení k jemné masáži pomocí dětského masážního nástroje. Pokud se usmívají a navazují oční kontakt, odpověď zní: „Ano.“ Pokud krčí obličej a prohýbají se dozadu, vaše dítě se možná snaží říct „Ne“ a možná si budete chtít najít jiný čas na masáž.
 • Mějte po ruce bezpečný masážní olej z rostlinných semínek, jako je kokosový, sezamový nebo hroznový olej.

Naučte se základy dětské masáže

Pokud jde o masírování novorozence, ujistěte se, že používáte jemné tahy s masážním nástrojem Kahlmi a nevyvíjíte příliš velký tlak. Neudělejte ale ani tu chybu, že byste se dotkli příliš lehce, protože to může způsobit, že se dítě bude cítit lechtivě. Pěkný jemný tlak by měl fungovat dobře.

Masáž paží a nohou: U paží novorozence stabilizujte dítě jednou rukou a poté použijte opačnou ruku k lehkému klouzání z ramene na ruku. Udělejte to 3krát a poté vyměňte ruce. Stejné kroky uděláte pro nohy, od stehen k chodidlům. Vždy masírujte ve směru od srdce, protože tento tah je pro dítě méně stimulující.

Masáž břicha: Položte ruku naplocho na pupík dítěte. Třete jim břicho v malých kruzích ve směru hodinových ručiček a vyvíjejte jemný, ale pevný tlak. Snažte se držet dál od oblasti pupku, zejména u dětí do 1 měsíce.

Masáž zad: Po masáži paží, nohou a břicha můžete novorozence otočit na břicho. To je skvělá příležitost pro čas na bříško. Můžete jim jemně třít záda stejným krouživým pohybem, jako jste to dělali na jejich břiše.

Masáž obličeje: Poté, co mu namasírujete záda, položte novorozence jemně zpět na záda. Poté můžete obě ruce (nebo schválený dětský masážní nástroj, jako je Kahlmi) jemně položit na čelo svého dítěte a obkreslit jeho bradu. Opakujte několikrát. Vyhněte se očím, nosu a ústům.

Ujistěte se, že během masáže zůstaňte v klidu a používejte písně a konverzaci ke spojení s novorozencem.

Nyní, když znáte nejlepší metody dětské masáže, budete chtít cvičit jednou denně a cvičit až dvě masáže denně.

Dětské masáže nemusí být dlouhé, aby byly účinné. I 5-10 minut denně je skvělý způsob, jak uvolnit napětí pro vás i dítě a posílit vaše pouto. Pomůže také uklidnit a uvolnit vaše dítě, aby se zlepšil jeho spánek a mohlo si udržet optimální zdraví.

Dětská masáž odemyká nádherně láskyplné a relaxační prostředí pro vás i vaše miminko a pomůže vám užít si ty vzácné chvíle s nimi a navázat celoživotní spojení.