Zdraví žen v průběhu jejich života: obavy o zdraví žen podle věku

Obavy o zdraví žen se během života často mění, protože existují různá zdravotní rizika v závislosti na vašem věku.

I když je v každém věku důležité jíst zdravou a vyváženou stravu, mít dostatek pohybu a pravidelně se starat o sebe, některé zdravotní problémy a zdravotní rizika mohou být s přibývajícím věkem stále výraznější.

Čím jste starší, tím více si budete muset být vědomi určitých zdravotních problémů pro ženy, jako je menopauza, osteoporóza a vyšší riziko některých chronických onemocnění.

Zajištění toho, že víte, na co se máte připravit, když procházíte každou etapou svého života, znamená, že můžete spolupracovat se svým zdravotníkem na návrhu účinné strategie pro dlouhověkost a pohodu.

Níže je váš průvodce, jak zůstat zdravý v každém věku.

Obavy o zdraví žen v pubertě

Přechod z dívčího do ženského věku obvykle začíná v období dospívání. Mnoho dívek však také začíná menstruovat dříve, než jim bude 13. Když menstruace začíná, je to pro mladé ženy začátek transformačního období.

Vaše postava se začne měnit, vlasy mohou začít růst a houstnout na různých místech vašeho těla a hormonální změny mohou vést ke zvýšenému riziku změn nálad, akné a přibírání na váze. Zatímco velké zdravotní problémy jsou v dospívání vzácné, je třeba si uvědomit některé zásadní zdravotní problémy.

Například přibližně 50–75 % dospívajících dívek uvádí extrémně bolestivou menstruaci, která může zahrnovat nevolnost, bolesti zad, křeče a průjem. Změny v produkci hormonů mohou také vést k významným poruchám nálady. Můžete se cítit více vystresovaní nebo úzkostliví než obvykle a mohou se u vás začít rozvíjet problémy se sebedůvěrou a sebeúctou. Pokud máte pocit, že se vám nedaří zvládat emoce, mohl by být vhodný čas začít hledat strategie, které vám pomohou snížit stres a zlepšit všímavost.

Během dospívání může být užitečné pravidelně mluvit se svým lékařem o strategiích, které můžete použít ke zvládání změn nálad, menstruačních bolestí a dalších běžných problémů, jako je akné . Během této doby je také důležité zajistit, abyste vyživovali a vyživovali své rostoucí tělo.

Dopřejte si dostatek spánku, aby se vaše tělo a mozek mohly každou noc přirozeně vyvíjet, a zaměřte se na konzumaci velkého množství plnohodnotných, výživných potravin. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a sladkým produktům, protože to může zvýšit riziko chronických onemocnění v pozdějším životě a zhoršit změny nálad, akné a hormonální nerovnováhu.

Jak zůstat zdravý ve svých 20 letech

Když přejdete do svých 20 let, poprvé se přenesete do dospělého života. Přibírání na váze je v tomto období vašeho života běžné, protože vaše tělo se bude přizpůsobovat svému novému, plně vyvinutému rámu. Mnoho žen ve věku 20 let je zároveň vystaveno značnému množství stresu díky hektickému rozvrhu práce, studia a společenského života.

Ve svých 20 letech se snažte vyhnout osvojení nezdravých návyků, jako je konzumace nadměrného množství kofeinu, zneužívání látek nebo pití nadměrného množství alkoholu. Zaměřte se na přípravu svého těla na zdravý život dopředu, s pravidelným cvičením, které vám pomůže vybudovat svaly a posílit imunitní systém. Kardiovaskulární cvičení a vzpírání vám pomohou vybudovat silné kosti, rozvíjet váš mozek a chránit se před různými formami akutních a chronických onemocnění.

Během 20 let, pokud jste sexuálně aktivní, je dobré se ujistit, že dostáváte pravidelné screeningy na sexuálně přenosné choroby (STD), jako jsou chlamydie, herpes a kapavka. I když tyto zdravotní problémy pro ženy zůstanou přítomny tak dlouho, dokud budete sexuálně aktivní, je obzvláště důležité být opatrný, pokud máte více různých sexuálních partnerů.

Je také důležité začít s screeningem rakoviny děložního čípku poté, co vám bude 21 let. Většina lékařů doporučuje nechat si udělat pap stěr minimálně jednou za 3 roky.

Vaše 20 by také mohla být vhodná doba na to, abyste začali zkoumat další zdravotní problémy, které se mohou ve vaší rodině běžně vyskytovat a které se na vás dědí prostřednictvím vaší genetiky. Pokud máte v rodinné anamnéze cukrovku, vysoký krevní tlak nebo zvýšený cholesterol, pravidelné testy by mohly být dobrým způsobem, jak se později v životě chránit.

Chraňte své zdraví ve 30 a 40 letech

Ženy ve věku 30 a 40 let mohou čelit mnoha zdravotním problémům. Pokud jste neuvažovali o založení rodiny před dosažením 30 let, možná budete chtít promluvit se svým lékařem o svých plánech plodnosti a reprodukce. Pokud trochu stárnete a chcete zlepšit své šance na otěhotnění později, například ve věku 30 nebo 40 let, můžete se rozhodnout zmrazit vajíčka ve svých 30 letech.

Pokud jste již matkou ve svých 30 a 40 letech, možná žonglujete s řadou emocionálních a fyzických požadavků. Možná se pohybujete v hormonálních změnách z porodu a ošetřování, stejně jako se potýkáte se zvýšeným stresem spojeným se založením rodiny a sledováním kariérních cílů. Zde je zásadní zajistit dostatek spánku a vyživovat své tělo zdravou a vyváženou stravou .

Během 30. a 40. let se váš metabolismus může začít zpomalovat, což může znamenat, že zaznamenáte nárůst hmotnosti mnohem rychleji nebo poněkud neočekávaně. Hledání způsobů, jak jíst opatrněji a odvrátit nezdravé chutě, vám může pomoci udržet si váhu. Budete muset tvrdě pracovat na tom, abyste se zavázali ke zdravé stravě a pravidelně cvičit. Pokuste se nastavit, abyste dodržovali pravidelnou cvičební rutinu, abyste udrželi své svaly, kosti a imunitní systém co nejsilnější.

Pravidelná návštěva lékaře je také důležitá během 30. a 40. let, zejména pokud se domníváte, že máte vysoké riziko určitých genetických zdravotních stavů, jako je rakovina vaječníků, rakovina prsu a rakovina děložního čípku. Pokud máte vysoký krevní tlak nebo jiné kardiální rizikové faktory, vyplatí se od 35 let pravidelně kontrolovat cholesterol, abyste měli jistotu, že chráníte své srdce. Užitečné může být i měření krevního tlaku každé dva roky, zvláště pokud jste vystaveni mnoha vysoce stresovým situacím.

Ve věku 40 let můžete také začít mluvit se svým lékařem o tom, kdy začít s screeningem rakoviny prsu. Tato forma rakoviny je jedním z nejčastějších zdravotních problémů žen a možná budete moci začít s mamografií brzy, pokud jste považováni za vysoce rizikové nebo pokud se vyskytuje ve vaší rodině.

Obavy o zdraví žen ve vašich 50 a 60 letech

Během 50. a 60. let vaše tělo začne procházet dalším obdobím změn. U většiny žen začíná menopauza na počátku 50. let a může způsobit řadu příznaků, od vaginální suchosti po návaly horka a problémy se soustředěním. Pokud jsou vaše příznaky obzvláště problematické, můžete zvážit hormonální a nehormonální léčbu, abyste je zvládli.

Je pozoruhodné, že i když již nemůžete mít biologické děti ve svých 50 a 60 letech, stále stojí za to pravidelně mluvit s gynekologem. Gynekologové mohou vyšetřovat různé chronické zdravotní stavy a rakoviny, aby vás ochránili před vážnými onemocněními.

Jak procházíte menopauzou, pravděpodobně zažijete řadu změn nálady a těla, způsobených hormonálními změnami v tomto věku. Můžete mít větší pravděpodobnost, že budete pociťovat úzkost a deprese, stejně jako nespavost a noční pocení. Změny hormonů mohou také vést ke zvýšení cholesterolu a krevního tlaku , proto je důležité pravidelně docházet na kontroly.

Během tohoto období svého života se ujistěte, že se intenzivně věnujete péči o sebe, dostatek spánku a péči o své duševní zdraví pomocí metod snižování stresu, jako je jóga a meditace. Ve věku 50 let byste také měli zvážit, zda se svého lékaře zeptat na screening rakoviny tlustého střeva a kolonoskopii, protože mnoho forem rakoviny tlustého střeva je v této fázi života častější.

Ženám v tomto věku mohou lékaři doporučit i vakcíny proti pneumonii a pásovému oparu. Zeptejte se svého lékaře, jaké druhy očkování byste měli zvážit na základě vaší věkové skupiny. Je také dobré podívat se na testy hustoty kostí, zvláště když se pohybujete ve věku kolem 60 let. Pokud máte v rodinné anamnéze osteoporózu, onemocnění štítné žlázy nebo jste v minulosti měli četné zlomeniny, možná budete muset zvážit dřívější vyšetření.

Chraňte své zdraví po 70 letech a později

Jak se pohybujete přes 70. a 80. let a dokonce i do 90. let, můžete zjistit, že vaše energie, rovnováha, soustředění a hbitost začnou klesat.

Hlavní zdravotní obavy žen v tomto seniorském věku jsou často podobné těm, s nimiž se může setkat každý starší jedinec, jako je oslabení a vyšší riziko zlomenin a zlomenin. Pokud máte obavy o rovnováhu nebo stabilitu, může být dobrým nápadem pokračovat v pravidelném cvičení s nízkým dopadem.

Většina zdravotnických pracovníků také doporučí podniknout kroky ke snížení rizika pádů v domácnosti. Pravidelné kontroly zraku a sluchu budou důležité, abyste si zachovali nezávislost a rovnováhu. V tomto věku se také může zvýšit vaše riziko demence a dalších onemocnění spojených s poklesem kognitivních funkcí .

To znamená, že je důležité starat se o svůj mozek tím, že budete nadále pravidelně komunikovat s rodinou a přáteli, učit se nové věci, kdykoli můžete, a hodně spát. Zatěžování mysli aktivitami stimulujícími mozek pro zachování duševní kondice, jako jsou hádanky a karetní hry, může být také vynikajícím způsobem, jak snížit riziko kognitivního poklesu.

Během 70 let a později můžete zjistit, že jste také více ohroženi chronickými onemocněními, jako je artritida a cukrovka. I když se tyto stavy mohou objevit dříve v životě, často se mohou stát mnohem problematičtějšími, když stárnete. Promluvit si se svým lékařem o správných léčebných metodách a změnách životního stylu, které můžete provést, abyste se ochránili, může být užitečné.

V těchto starších letech života je samozřejmě běžné mnoho forem rakoviny. Proto je důležité nikdy neignorovat symptom, i když je to něco tak neškodného, ​​jako je podivně jasně žlutá barva moči. Příznaky rakoviny jsou často ignorovány, ale vše, čeho si v tomto věku všimnete, by mělo být oznámeno svému lékaři.

Řízení zdravotních problémů žen po celý jejich život

Mnoho zdravotních problémů u žen není ovlivněno věkem, ale spíše se mohou objevit v jakémkoli věku. Zdravotní problémy, jako je obezita, deprese, úzkost, chronické bolesti zad, závislost a různé další zdravotní problémy, se mohou objevit v kterékoli fázi vašeho života.

To znamená, že v každém věku by ženy měly absolvovat pravidelné zdravotní prohlídky u svého rodinného lékaře alespoň každých 6 měsíců.

Pravidelné prohlídky u lékaře, zdravá strava, pravidelné cvičení a dostatek spánku budou vždy důležité v jakékoli fázi života. Nicméně stojí za to si uvědomit rizika, která mohou být s přibývajícím věkem výraznější.